Wycieczka do Warszawy

           1 grudnia 2023 r. dzieci 5 i 6-letnie były na wycieczce w Warszawie. Zwiedziły najpiękniejsze wnętrza Zamku Królewskiego, gdzie sztuka i kultura spotykają się z historią naszej Ojczyzny. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem obejrzały przepiękne Apartamenty Królewskie, Salę Balową, Sale Sejmowe i wiele ciekawych miejsc zamku. Dowiedziały się jak wyglądało codzienne życie króla w tej wyjątkowej przestrzeni, czy łatwo się żyło na królewskim dworze. Z zainteresowaniem oglądały zbiory dzieł sztuki, które są odzwierciedleniem przeszłości zamku. W galerii malarstwa historycznego Jana Matejki najbardziej zaciekawiło dzieci dzieło mistrza ”Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Czas spędzony w muzeum, w salach, które były świadkami ważnych wydarzeń dla kraju oraz bezpośredni kontakt z dziełami sztuki to wspaniała lekcja historii Polski dla naszych przedszkolaków.

           Następnie udaliśmy się w podróż do Józefowa na świąteczne warsztaty. W fabryce bombek „SILVEDADO” dzieci poznały cały proces produkcji szklanych ozdób choinkowych, zaczynając od dmuchania szkła, gdzie z kawałka szklanej rurki poddanej wysokiej temperaturze powstawały piękne bombki. Kolejnym etapem było ich srebrzenie, lakierowanie i dekorowanie. W pięknym miejscu zwanym wzorcownią obejrzeliśmy ok. 6000 unikatowych bombek. Na zakończenie każde dziecko, na pamiątkę, udekorowało bombkę według własnego pomysłu.

           Po pysznym obiedzie wróciliśmy od domu pełni wrażeń, bogatsi w wiedzę o historii naszego kraju oraz tradycji bożonarodzeniowych.