Nasza patronka

Dorota Gellner urodzona w 1961r. bardzo popularna i często wydawana poetka, czasem pisząca także krótką prozę. Od debiutu (Mysia wyprawa, 1985) opublikowała blisko pięćdziesiąt książeczek dla najmłodszych. Jej wiersze są tradycyjne, melodyjne urzekające prostotą, ciepłem, subtelnym poczuciem humoru. Jest autorką wielu książek dla dzieci, wierszy, opowiadań i inscenizacji, które ukazały się w wielu czasopismach, m.in. w ”Świerszczyku”, ”Płomyczku”, ”Pentliczku” i ”Ciuchci”. Teksty inscenizacji tej poetki ukazały się w zbiorze ”Deszczowy król” i ”Teatrzyki dziecięce”. Jest też autorką wielu programów telewizyjnych (Tęczowa bajeczka), słuchowisk radiowych oraz bajek muzycznych. Na swoim koncie ma również ponad sto tekstów piosenek, a wśród nich tak popularne jak: Zuzia – lalka nieduża, Zając malowany, Ogórek Wąsaty, czy Duszki, duszki. Jej twórczość często jest wykorzystywana przez przedszkolaków podczas uroczystości, przedstawienia teatralne należą do ulubionych, a piosenki śpiewa już kolejne pokolenie dzieci w wieku przedszkolnym. Z utworów poetki emanuje miłość do najmłodszych, zrozumienie ich trosk i kłopotów, radości i potrzeb. Uczy dzieci, jak się cieszyć i bawić, a jednocześnie poznawać świat.
Za tom ”Dorota Gellner dzieciom” w 1999 roku została laureatką dorocznej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Kapituła Dziecięco – Młodzieżowa na posiedzeniu w dniu 15 maja 2008r. przyznała Pani Dorocie Gellner medal ”Serce-Dziecku”. Medal ten jest najwyższym dziecięcym wyróżnieniem w regionie łódzkim. Wraz z Wandą Chotomską, Danutą Wawiłow, Natalią Usenko Pani Dorota Gellner należy do najwybitniejszych poetek piszących dla najmłodszych.
W 2005 r. otrzymała Order Uśmiechu. Przyznawanie odznaczenia Order Uśmiechu – w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko – przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu mieszczącą się w Warszawie, której sekretariat znajduje się w Świdnicy. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić.
Order przyznawany jest dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Historycznie było to pierwszego dnia wiosny i ostatniego dnia lata.
Kawalerami Orderu Uśmiechu jest obecnie 903 osób z przeszło 45 krajów świata.
W 2008 r. została patronką Miejskiego Przedszkola nr 13 w Siedlcach. Nadanie imienia odbyło się w formie doniosłej uroczystości z udziałem samej poetki
i władz naszego miasta. Jest także  patronką  Publicznej Szkoły Podstawowej
w Pobyłkowie Dużym, Przedszkola Miejskiego nr 9 w Toruniu, Przedszkola Integracyjnego Nr 5 w Świdniku k. Lublina oraz Przedszkola Samorządowego
w Karniewie.
Dorota Gellner w 2009 r. otrzymała II miejsce w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej za książkę Gryzmoł, wydaną przez Wydawnictwo Bajka z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. Książkę tą
w tym samym roku wpisano na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej mieszczącego się w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy.
W Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej oceniane są książki wydane w roku poprzedzającym edycję, które do końca marca znalazły się w zbiorach Muzeum Książki Dziecięcej, przeznaczone dla czytelników poniżej 15 roku życia. Jury złożone z pracowników Muzeum ocenia przede wszystkim tekst literacki. Wyjątek stanowią książki autorskie, książki obrazkowe oraz książki, w których zdaniem jurorów nie da się oddzielić tekstu od ilustracji, bo stanowią spójną, nierozerwalną całość. W dniu 11 stycznia 2018r. Pani Dyrektor Anna Izdebska na zaproszenie Wydawnictwa Pani Twardowska wzięła udział
w uroczystości wręczenia naszej Patronce statuetki „Bursztynowe Nutki

Nowości wydawnicze:

Dorota Gellner jest jedną z najwybitniejszych, a zarazem najmilszych autorek wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci. Jej książki figurują na LIŚCIE SKARBÓW MUZEUM KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ. W 2005 roku na wniosek dzieci została KAWALEREM ORDERU UŚMIECHU. „Złote koniki” to najnowsza książka jej autorstwa.

Nikt Wam tak nie zagra jak mysia orkiestra! Poznajcie też wielkoluda, smoka, królewnę, czarodzieja i łakomego królika, a także pewien zbuntowany kosz na śmieci i najdziwniejszy na świecie zamek, który urządza rewię mody! Zbzikowani bohaterowie, zwariowane historie, zaskakujące puenty i świetne rymy Doroty Gellner. A do tego niesamowite ilustracje Emilii Dziubak, pełne intrygujących szczegółów dla uważnych czytelników… Pyszna zabawa!

Góra z górą się nie zejdzie? Nie w wierszach Doroty Gellner. Autorka wielu książek dla dzieci, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i tekstów piosenek, zaprasza czytelników do zabawy. W modelinowym lesie pięknie zilustrowanym przez Annę Kaszubę-Dębską chowa się góra wycieczkowa, pod drzewem kąpielowym stąpa ptaszysko, a góra zakochana marzy na polanie o tym, co robi las z rana…

Zbiór zabawnych historyjek, których bohaterem jest NAJBARDZIEJ ZWARIOWANY ZAJĄC WSZECH CZASÓW. Nie jest on miłym, pluszowym zajączkiem ze sklepu z zabawkami. ”Zając” Doroty Gellner, brawurowo namalowany przez Piotra Rychela, jest zającem zaskakującym, absurdalnym, całkowicie surrealistycznym i nieodparcie śmiesznym, zarówno dla małych czytelników, jak i ich rodziców, a nawet dziadków. I to jest jego największą zaletą! Bez względu na wiek trudno oprzeć się urokowi przygód, zadziwiających wybryków, niecodziennego sposobu myślenia tego uszatego stworka o niepohamowanym apetycie na kapustę i marchewkę…..

To znakomita, napisana z lekkością i dowcipem książka. Jej urok polega także na genialnych ilustracjach, współtworzących wszędobylską postać niejakiego Gryzmoła. Słowem, jest to jedna z pozycji do czytania na okrągło.
Jest jednak problem, który może się pojawić pewnego dnia. Mianowicie taki, że dziecko zaprzyjaźni się zbyt blisko z Gryzmołem osobiście. Wtedy należy jak najszybciej zapisać latorośl na lekcje malowania z rozmachem lub zakupić kredę do pisania po asfalcie.

Czy na maszynie do pisania można szyć ubrania? Okazuje się, że tak, jeśli ma się wyobraźnię i poczucie humoru Doroty Gellner. Wielbiciele talentu tej autorki nie będą zawiedzeni! Oto całkiem nowy zbiorek króciutkich, napisanych błyskotliwą rymowaną prozą historyjek przedstawiających perypetie sympatycznych, choć nieco zbzikowanych krawcowych. Jest ich siedemnaście. Pierwsza tak się igły bała, że przed igłą się chowała (…). Druga igły uwielbiała! Wszystko nimi ozdabiała (…). Trzecia była niezdecydowana (…). Czwarta zły centymetr miała, no i wciąż źle miarę brała (…). Piąta ciut niechlujna była. I, udając elegantkę, z igłą w swetrze szła na randkę (…). Ósma cięła, co się dało, bo tak jej się podobało (…). Gdy piętnasta z łóżka wstała, roztrzepana była cała. Aksamitki i lamówki powrzucała do lodówki (…). A ostatnia już krawcowa była bardzo pomysłowa i zaczęła szyć ubrania na maszynie do pisania! Humor Autorki podkreślają dowcipne ilustracje Jony Jung oraz oryginalne liternictwo, zupełnie jakby książka została uszyta na… maszynie do pisania.

Historyjki o wścibskich: niani, dziadku, babci, wnuczce, wnuczku, ciotce i kuzynie, a także o psie, kocie i myszy, i tym razem nie zawiodą małych i dużych czytelników: ?Wścibscy wszędzie nos wtykają! Podsłuchiwać uwielbiają! Aż na uszach mają dreszcze! Wciąż chcą coś usłyszeć jeszcze! Wścibscy wszystkich podglądają! Z każdej strony oczy mają! Wyskakują spod poduszek, ze słoików, z rondli, z puszek! Są koło nas! Zawsze blisko! Wścibscy pragną wiedzieć wszystko!?. Z tej nieposkromionej ciekawości wyniknie oczywiście niejedna heca?

Dorota Gellner, autorka wielu książek dla dzieci, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i tekstów piosenek, znów zaprasza do zabawy młodszych i starszych.
Poznajcie wszystkie najdziwniejsze i najzabawniejsze duchy, stworki i potworki. Te pełne humoru, zabaw słownych, ciekawe i nietypowe teksty przypadną do gustu każdemu. To książka inna niż wszystkie. Zapraszamy do lektury!